Beseda o totalitních režimech

11. února 2014 v 22:14 | Matyáš Vávra
V pátek 6.12.2013 proběhla na naší škole beseda o totalitních režimech. Vyprávět o nich žákům 8. a 9. ročníku přišel pan Drahomír Strnadel, bývalý starosta Trojanovic, vlastivědný pracovník, který stojí za vydáním mnoha tisků o obci Trojanovice a vystěhovalectví z Frenštátska, je předsedou Matice Radhošťské.
Beseda začala představením pana Strnadla a následoval jeho samotný výklad. Jelikož v obou totalitních režimech žil, tak vyprávěl něco málo i z vlastní zkušenosti, ale celkově charakterizoval režimy na příkladech života obyčejných lidí. Co ale bylo důležité, že tito lidé pocházeli z Frenštátu a nejbližšího okolí.
Fašistický režim nám přiblížil na životě učitele, jenž působil

v protifašistické organizaci, ale učil i na Tyršově škole, kde má památník. Vyprávěl nám, jak si pro něj přijelo GESTAPO, odvedlo jej a mučilo. Jméno toho učitele zní Raška. Této protifašistické organizaci někdo totiž dodal zbraně(místní přednosta policejní stanice) a fašisti chtěli vědět kdo. Jelikož pan Raška svého kamaráda neudal, fašisti jej poté zabili.
Z doby komunistického režimu nám vyprávěl příběh dalšího člověka. Ale ani tento příběh neskončil jinak než smrtí. Způsob usmrcení měl pro mě určitý morální dopad a byl zajímavý v tom, že komunisti na rozdíl od fašistů konali popravy na provaze a tyto popravy byly zdlouhavé a člověk se při nich trápil. Jak pan Strnadel poté dodal, fašisté zanechávali jakousi důstojnost a člověka netrápili. Používali totiž gilotinu.
Celá beseda byla pro mě určitě velmi poučná, ale zároveň velmi depresivní.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama