Duben 2014

Vaření v kroužku francouzštiny

7. dubna 2014 v 14:29 | Julie Jančálková VI.A |  Druhý stupeň
V pátek 7.2.2014 proběhlo v kroužku francouzštiny vaření francouzského tradičního jídla nazývaného "ratatouille". Už před 14 dny se mladí "Francouzi" dohodli na tom, kdo co donese…..Byla potřeba nakoupit tyto suroviny : cuketu, lilek ,rajčata, papriky, cibuli, česnek, rajčatovou omáčku, křen, různá koření a samozřejmě sůl. Pod vedením pana ředitele se všichni přesunuli do cvičné kuchyňky. Vše se muselo oloupat, oškrábat a nakrájet na malé kousky. Nastala malá chvilka napětí , jestli se podaří zapnout hořák, ale nakonec se to podařilo. Potom se vše postupně dávalo do hrnce a dusilo. Asi po hodině práce bylo hotovo a všichni si na ratatouille pochutnali. Dokonce přišla i návštěva v podobě pana zástupce v helmě a s hasicím přístrojem. Myslím, že si to tam všichni užili.

Julie Jančálková, VI.A

Recitační soutěž (první stupeň)

7. dubna 2014 v 14:27 | Julie Jančálková VI.A |  Akce školy
Dne 13.2.2014 proběhla na naší škole recitační soutěž 1.stupně. Zahájily ji paní učitelky Bražinová a Plasgurová, které řekly básničku, aby měly děti inspiraci a aby věděli, že se nemusejí ničeho bát. Děti se "utkaly" ve třech kategoriích, v první kategorii byli žáci 1.A,B a 2.A, v druhé kategorii byly starší děti ze třetí třídy a v poslední kategorii byli nejstarší žáci prvního stupně ze 4.A,B a 5.A.. Všechny básničky byly hezké i děti byly snaživé, ale vítěz může být jen jeden, v našem případě tři. (Z každé kategorie jeden J).V 1.kategorii zvítězila Vanda Deáková z 1.B s básničkou "Slon pod postelí". Ve 2.kategorii zvítězila Natálka Frištíková z 3.A s básničkou "Pampeliška". A v té poslední kategorii zvítězila Sabina Beitlová s básní "Okamžik". Letos všechna místa obsadily dívky J. "Děkujeme všem za účast….." Byla poslední slova paní učitelky Bražínové, která celou recitační soutěž zorganizovala.

Julie Jančálková, VI.A

Ovoce do škol

7. dubna 2014 v 14:26 | Matyáš Vávra VIII.B |  Novinky naší školy
Mnozí z vás jistě neví, že na naší škole funguje spousta projektů, které nám poskytují i spoustu výhod, a my jsme se rozhodli, že vám budeme postupně přinášet rozhovory s lidmi , kteří mají tyto projekty na starosti. Takovým člověkem je i paní zástupkyně pro 1.stupeň, Mgr. Radmila Matušová, která se stará o projekt "Ovoce do škol".


1)Co přináší tento projekt žákům?
2)Jaká je největší výhoda tohoto projektu?
3)Jak dlouho tento projekt funguje?
4)Jak dlouho je na naší škole?
5)Omezuje nás v něčem?
6)Co je cílem tohoto projektu?
7)Na které žáky je zaměřen?


1.Projekt je pro žáky 1.stupně. Žáci dostávají 2x měsíčně čerstvé ovoce nebo zeleninu, ovocné saláty a šťávy, které neobsahují konzervanty ani přidaný cukr a sladidla.
2. Velkou výhodou je, že do projektu jsou zapojeni všichni žáci 1.stupně, projekt je podporován Evropskou unií a veškeré produkty jsou dětem dodávány čerstvé a zdarma.
3. - 4. Tento projekt byl v České republice zahájen ve školním roce 2009/2010 a naše škola se do projektu přihlásila v letošním školním roce.
5. Projekt nás v ničem neomezuje, ale je nám přínosem - obohacuje svačinky, žáci mají možnost ochutnat i exotické ovoce, získají informace o daném produktu, proč je pro naše zdraví přínosem, jaké obsahuje vitamíny a rozšíří si tak své znalosti.
6. Cílem projektu je zvýšit spotřebu ovoce a zeleniny v dětském jídelníčku, podpořit zájem o zdravou stravu a vytvořit zdravé stravovací návyky.
7. Projekt je zaměřen na žáky 1.stupně.


Moc děkujeme paní zástupkyni za rozhovor.

Za redakci Matyáš Vávra, VIII.B

Lyžák 2014

7. dubna 2014 v 14:24 | Gábina Lipková VIII.A |  Akce školy
V neděli ráno 26.1.2014 jsme nastoupili do autobusů a vyjeli do Velkých Karlovic na lyžařský výcvik. Letos jeli se sedmáky taky vybraní žáci 8. a 9.ročníku. Po příjezdu jsme šli na malý svah, kde nás paní učitelky rozdělily na tři družstva. První dvě družstva lyžovala na velké sjezdovce a třetí družstvo - ti, co neuměli lyžovat, zůstali na malé sjezdovce. Po obědě jsme se šli ubytovat na pokoje chaty Gaudeamus, ve které jsme i po zbytek týdne snídali, obědvali a večeřeli. Každý den jsme lyžovali dopoledne i odpoledne, kromě středy, ve které byl odpočinkový půlden, a šli jsme do města, kde jsme měli hodinový rozchod a mohli jsme si zajít do obchodů. Každý večer mělo jedno z družstev nachystaný program (hry), kterých se všichni zúčastnili a často se i dobře bavili. Po celý pobyt nám byl k dispozici kulečník a ping-pong, které jsme mohli ve volném čase hrát. Předposlední den jsme už všichni byli na velké sjezdovce a odpoledne se uskutečnil závod ve slalomu, který všichni aspoň na jeden ze dvou pokusů sjeli bez pádu. Poslední den dopoledne už jsme všichni mohli jezdit, jak jsme chtěli, a odpoledne jsme si dobalili věci a vyrazili domů. Lyžák byl super, pokud bude možnost, pojedu i příští rok.
G. Lipková, VIII.A

Don Juan

7. dubna 2014 v 14:22 | Sára Hájková |  Akce školy
V pátek 21.2.2014 se žáci 8. a 9. ročníků vydali do kina na dvouhodinové divadelní představení těšínského divadla Don Juan od Moliéra. O čem bylo toto divadlo?
Představení bylo o mladém muži Donu Juanovi ,který byl milovníkem žen. Uprchl od své ženy Elvíry, protože ji přestal milovat. Svádění žen mu šlo opravdu skvěle, a protože byl šlechtického původu, tak mu vlastně nestálo nic v cestě. Měl hlavu plnou jiné dívky, ale nepočítal s tím, že ho Elvíra najde. Když zjistila ,co jí udělal, chystala na něj pomstu.
Dále tu byl jeho sluha Sganarel i tomu se chování jeho pána nelíbilo, ale bál se ho a ze strachu dokonce i jeho činy podporoval. Don Juan se chystal unést již dříve vyhlídnutou vesnickou dívku Markétku a později i Kláru, která byla snoubenkou Filipa. Oběma slíbil manželství, ale to ještě nevěděl, že se navzájem znají. Podařilo se mu ale vše urovnat.
Zašel na hřbitov do hrobky ,kde byla socha pána ,kterého zabil. Požádal Sganarela, aby ho pozval na večeři. Když večer někdo zaklepal na dveře, Sganarel si uvědomil, že je to konec pro jeho pána, ale Don Juan se ani trochu nebál, protože stále nevěřil na něco jako je Bůh nebo Ďábel existuje, a přijal pozvání na večeři.
Na druhý den potkal přízrak a ten mu dával poslední šanci. Don Juan ale odmítl. Objevila se socha zemřelého pána a Don Juan zemřel.
Nám všem se toto představení líbilo a sklidilo velký úspěch.

Sára Hájková, VIII.B

Básničky do redaktorek

7. dubna 2014 v 14:20 | Adéla Paprskářová II.A, Julie Jančálková VI.A |  Práce žáků
Liška a Myška

Byla jedna myška,
znala se s ní liška.
Jsou dnes velké kamarádky,
rády spolu slaví svátky.
Mají se rády velice,
chroupou spolu ovoce.

Adéla Paprskářová, II.A


Glóbus

Dostala jsem glóbusem,
smrdělo to funusem.
Teď mám velkou bouli,
všichni oči koulí.
Zavolali záchranku,
a já volám na mamku:
"Mami,bolí to,
pojď mi pofoukat "bebito"!"

Julie Jančálková, VI.A