Červen 2014

Na zelenou

19. června 2014 v 14:43 | Matyáš Vávra VIII.B |  Novinky naší školy
Matyáš: 1. Co je to za projekt a k čemu slouží ?
Pan ředitel: Tak projekt na zelenou je projekt, jehož peníze jsou určeny k tomu, aby se zklidnila dopravní situace na cestě do školy. Proto jsme vymysleli dotazník, na jehož základě se žáci s rodiči shodli na tom, která místa považují za nebezpečná, případně riziková na cestě do školy. Tyto dotazníky jsme shromáždili, vyhodnotili a zjistili jsme, že riziková místa, především přechody, nejsou dobře ošetřeny zejména v odpoledních hodinách, kdy už policie nehlídá. Aby to bylo všechno bezpečnější, tak bude vypracována dopravní studie odborníkem, na což jsme dostali díky projektu peníze, a na základě té studie budeme jednat na podzim s městem tak, aby došlo ke změnám. Jak ty změny budou vypadat ještě nevíme, protože to bude všechno v oné dopravní studii , která ještě zpracována není. Ale v nejbližších dnech, pravděpodobně v pondělí 23.6., předáme projektantovi výsledky dotazníku a otázek ankety, kterou žáčci naší školy za pomoci rodičů zpracovali. Takže se těšíme, že v nejbližších, doufám ne letech, ale měsících, dojde ke zlepšení situace cesty do školy a ze školy, aby se děti cítily bezpečněji.

Matyáš: 2.Stojí to školu peníze nebo má tento projekt nějaké podmínky?
Pan ředitel: Školu to bude stát možná nějaké peníze, protože v rámci projektu jsme získali 60 000 KČ. Velkou většinu této částky nám spolkne vlastně realizace tohoto projektu odborníky a za zbytek bychom chtěli vybudovat přístřešek na kola pro děti, protože jsme zjistili z našeho průzkumu, že ten zájem o používání kol je větší než jsme si mysleli, nicméně to žáčci podmiňují tím, aby bylo o kola dobře postaráno, aby byly bezpečně uloženy, aby se neztratili a aby jim je nikdo nerozbil.

Matyáš: 3. Co Vás při zpracování průzkumu dopravního chování nejvíce překvapilo ?
Pan ředitel: Zarazil mě obrovský zájem o přepravu do školy na kole v případě vybudování onoho zmiňovaného krytého stání na kola. Počet 65 zájemců z necelých tří stovek žáků naší školy mě upřímně řečeno zaskočil. Část z nich jsou prvňáci, kteří se mezi cyklisty přidají později, ale stejně… zájemce nechceme zklamat. Přístřešek na kola určitě bude.

Děkuji.
Matyáš Vávra, VIII.B


Vodácký výcvik

16. června 2014 v 16:48 | David Žniva IX.A |  Akce školy
Letos nás čekal vodácký výcvik, na který jsme se velice těšili. Třináct statečných odjíždělo ve středu ráno vlakem do Prahy, kde jsme přestoupili na vlak do Čerčan. Zde nás čekali naši vodáčtí instruktoři Fantomas a Honza, kteří s námi strávili dva dny našeho společného výletu. Po krátké instruktáži jsme si vyzkoušeli ovládání lodí na klidné vodě a vyrazili na cestu dlouhou 14 km. Po dvou hodinách cesty, jsme začali mít vodu nejen pod, ale i nad sebou. Začalo pršet a nepřestalo až do konce výletu. Následující den nám instruktoři oznámili, že se na vodu nevydáme, protože se zvedla hladina řeky. Celý den jsme doufali, že se počasí umoudří, což se ale nestalo. Po obědě jsme se vydali pěšky po stezce do našeho tábořiště a zabíjeli čas hraním her do pozdních nočních hodin. I když nám tento poslední společný výlet nevyšel posle našich představ, můžu říci, že máme na co vzpomínat….

David Žniva, IX.A

Beseda Greenpeace

16. června 2014 v 16:45 | Dominika Vaverková a Martin Biedermann, VIII.A |  Druhý stupeň
Dne 25.4.2014 naše škola navštívila ve frenštátském kině besedu s aktivistou hnutí GREENPEACE s názvem "Zasypte doly". Hlavním úkolem organizace Greenpeace je chránit naši planetu a lidi, kteří na ní žijí, před znečišťováním planety zplodinami ze spalování uhlí, výfukových plynů, ničením jaderného odpadu, před zabíjením velryb a dalších živočichů, před táním ledovců. Aktivisté tohoto hnutí pracují zdarma a skutečně jim záleží na naší budoucnosti. Filmová ukázka o zbourání starého města Mostu byla pro většinu z nás velmi emotivní, protože málokdo tušil, že Most není jen město v centru měsíční krajiny, ale kdysi to bylo nádherné historické centrum oblasti, které muselo ustoupit těžbě hnědého uhlí. Pro nás je varováním, jak bychom mohli jako obyvatelé Frenštátu dopadnout. Pokud by se ve frenštátském dole těžilo, město by bylo nenávratně zdevastováno a mohlo by zaniknout. Z besedy jsme si odnesli výzvu, že se také můžeme zapojit do boje o záchranu naší planety.

Muzikoterapie

16. června 2014 v 16:43 | Julie Jančálková VI.A
Muzikoterapie. Co vás napadne? Mě asi něco s muzikou, nějakou přednášku…..

Program muzikoterapie se u nás na škole konal 27.3 .2014.Byl to relaxačně terapeutický program pro žáky. Měl za úkol prostřednictvím hudby a hry na etnické hudební nástroje podporovat jemnou motoriku a koordinaci pohybu. Byla tam taková milá paní,jmenovala se Lenka Břenková,a ta nám hrála na indiánské a netradiční nástroje, na které neumí jen tak někdo. Potom jsme si mohli půjčit libovolné nástroje a vycinkávali, vybubnovali, "vyštěrkávali" jsme nějaký zadaný rytmus. Moc se nám líbilo bubnovat na šamanský buben a zpívat africkou písničku. Nakonec jsme si mohli lehnout nebo sednout a paní nám vyprávěla pohádku "O zvědavém slůněti z Afriky".

Moc se nám to líbilo, skvěle jsme se s hudbou"vyblbli" J

Julie Jančálková 6.A

Flórbalový turnaj

16. června 2014 v 16:41 | Matyáš Vávra VIII.B |  Akce školy
V dnech 22. a 25. dubna 2014 se na naší škole uskutečnil florbalový turnaj. Hráči mohli soupeřit v celkem třech kategoriích. Motivací pro ně byl dort pro vítěze z cukrárny U Zvonu. V první kategorii se s tímto úkolem nejlépe popralo družstvo 2.A. Druhé místo si vybojovali hráči třídy 1.A a na třetím místě se umístili žáci druhého družstva 2.A. V nejpočetnější kategorii se o nádherný dort popralo celkem šest týmů. Nejlépe z toho vyšla třída 3.A., jen o malý chlup se na místě druhém umístila třída 5.A a na třetím 4. B. No a v poslední kategorii zvítězili žáci 6.B, na druhém místě se umístila třída 7.A a na posledním třída 8.B.
Celou soutěž zorganizovala Žákovská samospráva a třída 8.B. My tímto děkujeme všem moc za pomoc a snad tenhle 1. ročník nebyl poslední.
Matyáš Vávra, VIII.B